Wydawnictwa

Spółka aktywnie działa na rzecz poszerzania wiedzy na temat dziedzictwa materialnego Warszawy. Każdej nowej inwestycji realizowanej przez BBI Development SA towarzyszą książki napisane przez wybitnego varsavianistę, Jarosława Zielińskiego. Opisują one historię i współczesność fragmentu miasta otaczającego realizowany projekt.

Do tej pory spółka wydała cztery książki z serii „Warszawa wielkomiejska”:

  • „Pasaż Simonsa” opisująca historię okolicy planowanej inwestycji w miejscu przedwojennego Pasażu Simonsa – ulic Długiej, Nalewkek, Placu Krasińskich.
  • „Foksal i okolice” związana z inwestycją Rezydencja Foksal, poświęcona fragmentowi Warszawy obwiedzionemu ulicami: Nowym Światem, Alejami Jerozolimskimi, Okólnik, Tamka.
  • „Koneser, Ząbkowska i okolice” powstała w związku z projektem inwestycyjnym Centrum Praskie Koneser, stanowi kompendium wiedzy o historii Pragi Północ, a w szczególności okolic dawnej Wytwórni Wódek Koneser.
  • „Plac Unii i okolice” została wydana przy okazji realizacji budynku biurowo-handlowego Plac Unii, stanowiącego swoistą bramę łączącą Mokotów i Śródmieście.
  • „Marszałkowska i okolice”, związana z inwestycją Centrum Marszałkowska w miejscu budynku Sezamu. Opisuje ona historię i teraźniejszość fragmentu miasta zamkniętego ulicami Królewską, Zielną, Alejami Jerozolimskimi i Placem Powstańców Warszawy.
  • „Złota i inne warszawskie niebotyki”, związana z projektem Daniela Libeskinda Złota 44, stanowiąca kompendium wiedzy o warszawskich wieżowcach, od tych wzniesionych i planowanych przed wojną, po współczesne.
  • W przygotowaniu reedycja książki „Koneser, Ząbkowska i okolice”.

Książki wydawane przez BBI Development SA cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Początkowo planowane były, jako projekt promocyjny, ale w związku z rosnącym zainteresowaniem zostały wprowadzone także do sprzedaży detalicznej.

W ramach promocji inwestycji: Rezydencja Foksal, Centrum Praskie Koneser i Plac Unii, Spółka wydała we współpracy z „Gazetą Stołeczną” Spacerowniki „Foksal i Okolice” (przy-gotowany przez redaktora Jerzego Majewskiego), „Koneser” (przygotowany przez redaktora Tomasza Urzykowskiego), „Plac Unii i okolice” (przygotowany ponownie przez redaktora Jerzego Majewskiego). Czytelnicy „Gazety Stołecznej” zostali także zaproszeni na wirtualny spacer ukazujący historię ulicy Foksal, który odbył się w stylowych wnętrzach Rezydencji. Poprowadzili go wspólnie redaktor Jerzy Majewski oraz Jarosław Zieliński.

Na spacer po Centrum Praskim Koneser zaprosili czytelników Gazety Stołecznej Tomasz Urzykowski oraz Janusz Owsiany, miłośnik Pragi i jej historii.

Spacer po okolicy Placu Unii poprowadził Jerzy Majewski, a Jarosław Zieliński zaprosił warszawiaków do wnętrza nowego budynku biurowego, skąd rozciąga się wspaniała panorama Warszawy.

BBI Development SA wspierała finansowo także inne projekty wydawnicze poszerzające wiedzę o historii Pragi, Warszawy i architektury:

  • Album „Praga Prawa strona Warszawy”
  • Album „Warszawska Praga”
  • „Warszawa – Dzieje Fortyfikacji” profesora Lecha Królikowskiego
  • „Poszukiwanie architektury” dr Mirosława Orzechowskiego

Medale pamiątkowe Centrum Praskiego Koneser

Przed wojną na terenie Konesera działała Mennica Państwowa. To w niej bito polskie monety i medale. Nawiązując do przedwojennej tradycji, spółka BBI Development SA we współpracy z Mennicą Śląską realizuje serię pamiątkowych medali, które na rewersie mają logo Centrum Praskiego Koneser, a na awersie wizerunki rewitalizowanych zabytkowych i realizowanych nowych budynków w Koneserze. Do tej pory powstały medale w związku z uroczystością zawieszenia wiechy na rewitalizowanym budynku „Mennicy” oraz nowym budynku „Wytwórni”. Każdy kolejny budynek w Koneserze, przy którym zostaną zakończone prace budowlane zostanie upamiętniony okolicznościową monetą jemu poświęconą.