Warszawa żyje Koneserem!

Warszawska Praga jest uważana za jedną z 10 najfajniejszych dzielnic Europy (brytyjski Independent, 2018). W samym sercu Starej Pragi, na zrewitalizowanym terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek znajduje się Centrum Praskie Koneser – tętniący życiem kwartał miejski, przywrócony stolicy.  Sercem postindustrialnej przestrzeni jest ogólnodostępny plac Konesera, który został uroczyście oddany miastu i mieszkańcom Warszawy w sobotę, 29 września 2018 roku, podczas pierwszego Warszawskiego Festiwalu Konesera.

Koneser, wspólna inwestycja Grupy Liebrecht & wooD oraz spółki BBI Development, harmonijnie łączy oryginalny klimat i tradycje Starej Pragi z nowoczesnymi trendami kształtowania przestrzeni miejskiej. W tym wielofunkcyjnym centrum lifestylowym (teren 5 hektarów) współistnieje dzisiaj kultura i sztuka, moda, gastronomia, mieszkania, biura czy ogólnodostępne miejsca spotkań i spędzania wolnego czasu. Koneser jest przestrzenią integrującą, która będzie się zmieniać i odpowiadać na potrzeby użytkowników i ich inicjatyw.

Spółka BBI Development sfinalizowała zakup nieruchomości dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek w 2007 roku. Założenia urbanistyczne i funkcjonalne oraz projekt architektoniczny dzisiejszego Konesera powstały w należącej do BBI Development SA renomowanej pracowni Juvenes – Projekt, kierowanej przez Krzysztofa Tyszkiewicza. W 2014 roku Grupa Liebrecht & wooD nabyła większościowy pakiet udziałów w komercyjnej części Konesera. Grupa Liebrecht & wooD, przyłączywszy się do projektu, kierowała procesem deweloperskim i odpowiadała za najem części komercyjnej projektu, a obecnie zarządza częścią komercyjną Konesera. Część mieszkaniowa pozostała samodzielną inwestycją spółki BBI Development.

Podczas pierwszego Warszawskiego Festiwalu Konesera został symbolicznie przypieczętowany powrót Centrum Praskiego Koneser na mapę stolicy. Festiwal rozpoczął się od uroczystego oddania miastu placu Konesera, nowej przestrzeni publicznej, na której będą się odbywały m.in koncerty, wystawy, spektakle i inne wydarzenia kulturalne.

Łatwo jest wierzyć w projekty, w które wierzą wszyscy. Znacznie trudniej wykraczać poza  utarte schematy i wyobrażenia i dostrzec potencjał w miejscach, które nie cieszyły się wcześniej zainteresowaniem. Stara Praga i dawna Warszawska Wytwórnia Wódek od razu nas urzekły. Wiedzieliśmy, że imponujący projekt rewitalizacji będzie wyzwaniem, ale byliśmy przekonani, iż mamy szansę stworzyć coś absolutnie wyjątkowego. W wizję Konesera uwierzyli też nasi partnerzy biznesowi, inwestorzy i wielu najemców. To dzięki Wam wszystkim możemy dzisiaj świętować sukces Konesera, projektu niepowtarzalnego i niemającego sobie równych” – skomentował Marc Lebbe, Dyrektor Zarządzający Grupy Liebrecht & wooD.

Rewitalizacja Centrum Praskiego Koneser odbyła się z pełnym poszanowaniem tradycji i  tożsamości historycznej tego kwartału miasta, któremu nadaliśmy nową formę i blask. Szczególne podziękowania należą się władzom Warszawy, Dzielnicy i Rady Dzielnicy Praga Północ, które wspierały realizację Konesera. Stolica potrzebowała takich projektów – wnoszących wartość dodaną w postaci niebanalnej architektury czy wyjątkowej atmosfery. Europejskie dzielnice często kojarzą się nam z jednym konkretnym miejscem – swoistą wizytówką. Wierzymy, że taką wizytówką Starej Pragi już jest Koneser. Jesteśmy dumni z wyników naszej wieloletniej pracy” – dodał Michał Skotnicki, Prezes Zarządu spółki BBI Development.

W uroczystości oddania placu Konesera wzięli udział przedstawiciele władz m. st. Warszawy, Dzielnicy Praga Północ oraz Rady Dzielnicy Praga Północ. Specjalnymi statuetkami uhonorowano także wybitnego varsavianistę Janusza Owsianego, wielkiego przyjaciela Konesera, oraz podmioty, które jako pierwsze uwierzyły w przygotowaną przez inwestorów wizję projektu. Statuetkę również odebrał Andrzej Szumowski, Prezes Zarządu Fundacji Polska Wódka, inicjatora i patrona Muzeum Polskiej Wódki, działającego w Koneserze.

Następnie przedstawiciele Grupy Liebrecht & wooD (Marc Lebbe, Patrick Van Den Bossche, Magdalena Bartkiewicz-Podoba i  Filip Van den Bossche) oraz BBI Development (Michał Skotnicki, Rafał Szczepański, Krzysztof Tyszkiewicz i Piotr Litwiński) i Juvenes – Projekt (Krzysztof Matwiejuk i Sławomir Stankiewicz) odsłonili pamiątkową tablicę autorstwa Andrzeja Pągowskiego.

Pierwszy Warszawski Festiwal Konesera

Warszawski Festiwal Konesera to cykliczne, wyjątkowe wydarzenie kulturalne – doskonała muzyka, spektakle i warsztaty. Wśród tegorocznych gwiazd muzycznych byli: Hańba, Pablopavo i Ludziki, Krzysztof Zalewski, Jazz Band Młynarski-Masecki, Kapela ze Wsi Warszawa, Warszawskie Combo Taneczne, Michał Fogg oraz Wojtek Mazolewski w projekcie Chaos pełen idei (z Anią Rusowicz, Johnem Porterem i Misią Furtak). Spektakle dali Klub Komediowy, Pożar w Burdelu i Komuna Warszawa. W czasie festiwalowego weekendu Centrum Praskie Koneser odwiedziło 55 tysięcy ludzi.

Koneser jako miejsce działalności kulturalnej i wydarzeń

Przez cały okres od nabycia Konesera przez BBI Development w 2007 roku, w dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek prowadzona była działalność kulturotwórcza.. Działały teatry (Wytwórnia czy Konsekwentny), galerie (m. in. Klimy Bocheńskiej), bary i kluby (Czysta Ojczysta, Sen Pszczoły), odbywały się tu wernisaże Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, koncerty Warszawskiej Jesieni i edycje Męskiego Grania oraz spektakle takich twórców jak Krzysztof Warlikowski czy grupa Pożar w Burdelu. Koneser był również partnerem działań artystycznych w ramach projektu Otwarta Ząbkowska. W Koneserze, w oczekiwaniu na swoją siedzibę funkcjonowało Muzeum Warszawskiej Pragi (w organizacji). Dzisiaj przestrzeń eventowa Konesera, oprócz publicznego placu, obejmuje także centra eventowe Laboratorium 2400 i Butelkownia oraz ogólnodostępne pasaże. Plac Konesera, Laboratorium i pasaże są już dostępne, a inauguracja działalności Butelkowni nastąpi jesienią tego roku.

Jesienią w Koneserze odbędą się m.in. koncerty w ramach Avant Art Festival, Whisky Live Warsaw, spektakle Klubu Komediowego, warsztaty Loesje dla dorosłych (kreatywne pisanie, tworzenie plakatów), targi mody Slow Fashion oraz liczne wydarzenia dla dzieci. Do końca roku można zwiedzać takie wystawy jak Textura. Wystawa Polskiego Designu, Street Art Doping 2018 czy „London Outsider” Bartosza Maciejewskiego. Wydarzenia w Koneserze będą się odbywać przez cały rok, więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie www.koneser.eu

O inwestorach Centrum Praskiego Koneser

Grupa Liebrecht & wooD

Grupa Liebrecht & wooD od ponad 25 lat prowadzi działalność w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce, Rumunii oraz Rosji, gdzie zrealizowała inwestycje biurowe, handlowe i magazynowe o łącznej powierzchni blisko pół miliona metrów kwadratowych.

W skład Grupy wchodzą: spółka Liebrecht & wooD realizująca projekty deweloperskie, firma WeCARE specjalizująca się w zarządzaniu nieruchomościami oraz FASHION HOUSE Group – zajmująca się realizacją i zarządzaniem centrami typu outlet na rynkach rozwijających się.

Portfel inwestycji zrealizowanych przez Grupę obejmuje biurowce, parki biurowe i budynki wielofunkcyjne w Warszawie (Kopernik Office Buildings, Jerozolimskie Business Park, Flanders Business Park, Batory Office Buildings, Plac Unii) oraz Bukareszcie (Victoria Park, West Park, Militari Shopping Centre), a także pięć centrów typu outlet w Polsce, Rumunii i Rosji, sygnowanych marką FASHION HOUSE Outlet Centre.

Obecnie firma realizuje komercyjną część Centrum Praskiego Koneser w Warszawie, FASHION HOUSE Outlet Centre w Sankt Petersburgu oraz przygotowuje się do realizacji projektu mieszkaniowego na przedmieściach Bukaresztu – Frumusani Residential Park i 65-hektarowego Cernica Retail Park.

BBI Development SA 

BBI Development SA jest notowanym na GPW deweloperem posiadającym portfolio wybitnych projektów na rynku warszawskim. Spółka realizuje inwestycje biurowe, handlowe, z segmentu mieszkań luksusowych i inwestycji typu mixed-use. W portfelu inwestycyjnym BBI Development znajdują się projekty wyróżniające się bardzo prestiżową lokalizacją. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: Plac Unii – wielofunkcyjne centrum handlowo-biurowe, luksusowy apartamentowiec Rezydencja Foksal, współrealizowany z amerykańskim funduszem Amstar ikoniczny wieżowiec mieszkalny Złota 44 – jeden ze współczesnych symboli dynamicznie rozwijającej się Warszawy czy Centrum Marszałkowska, realizowany we współpracy z WSS „Społem” Śródmieście, pierwszy w Polsce budynek biurowo-handlowy zintegrowany ze stacją metra. Z kolei przy skrzyżowaniu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater w Warszawie w ciągu najbliższych lat powstanie 170-metrowy wysokościowiec „Roma Tower”. Prowadzona wspólnie z Archidiecezją Warszawską inwestycja charakteryzować się będzie stonowaną, ponadczasową architekturą. Oprócz projektów w fazie przygotowania i realizacji, BBI Development nieustannie poszukuje atrakcyjnych możliwości dalszej rozbudowy swojego portfolio.