Sezamie, otwórz się! Kultowy sklep w Centrum Marszałkowska znów zaprasza warszawiaków

6 czerwca w Centrum Marszałkowska odbyło się uroczyste otwarcie sklepu Sezam w nowej odsłonie. Wydarzeniu towarzyszyła inauguracja części handlowo-usługowej budynku, a także odsłonięcie tablicy upamiętniającej Witolda Rowickiego, zaprojektowanej przez uznanego grafika Andrzeja Pągowskiego.

Trwają także zaawansowane prace nad oddaniem do użytku przestrzeni publicznej wokół budynku – wkrótce zostanie zakończona rewitalizacja pasażu imienia tego zasłużonego dla polskiej kultury pierwszego po II Wojnie Światowej dyrektora Filharmonii Narodowej. Centrum Marszałkowska jest unikatowym projektem na inwestycyjnej mapie Warszawy realizowanym przez WSS Społem Śródmieście i BBI Development S.A. – to pierwszy obiekt zintegrowany ze stacją metra. Generalnym wykonawcą budynku była Korporacja Budowlana Doraco.

Kultowy sklep zlokalizowany jest na poziomie -1 Centrum Marszałkowska i ponownie zaprasza warszawiaków na zakupy. Sezam zajmuje 700 mkw. i jest wyposażony w cztery stanowiska kasowe. Klienci znajdą tu wyjątkowo szeroki wybór asortymentu – oferta będzie liczyć aż 40 tys. produktów. Sklep będzie otwarty od poniedziałku do soboty w godz. 7-22, a w niedziele handlowe w godz. 8-19.

„Potrzeba było wyjątkowo dużej odwagi, żeby zrealizować skomplikowane przedsięwzięcie w tak ważnym dla Warszawy miejscu i tchnąć w nie nowe życie. Jestem dumna, że dzięki współpracy dwóch polskich firm – WSS Społem Śródmieście i BBI Development S.A. oddajemy do użytku naszą wizytówkę. W chwili otwarcia Sezamu w 1969 r. był to nasz najnowocześniejszy sklep. Obecnie również wkładamy wiele pracy, żeby spełnić wymagania współczesnych klientów. Nie mogliśmy wymarzyć sobie większego prezentu na przyszłoroczny jubileusz 150-lecia naszej Spółdzielni” – mówi Anna Tylkowska, Prezes Zarządu Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Społem Śródmieście.

Oprócz sklepu spożywczego Sezam, Centrum Marszałkowska oferuje na dwóch poziomach o łącznej powierzchni 3 400 mkw. m.in. doskonale zaopatrzoną drogerię Natura, kwiaciarnię Aga Flowers, salon odzieżowy Eleganza, Inmedio, restaurację z rolkami sushi, salon kosmetyczno-fryzjerski czy punkt z akcesoriami AGD. Dla wygody nabywców dostęp do pasażu zlokalizowanego na poziomie -1 będzie możliwy bezpośrednio z korytarza prowadzącego do metra. Z kolei na parterze na klientów będzie czekał nowoczesny flagowy salon Orange. Oferta handlowo-usługowa Centrum Marszałkowska wzmocni high-street Ściany Wschodniej, jednego z najwybitniejszych osiągnięć powojennego modernizmu w Polsce, do dziś silnie utożsamianego z handlem.

„Ciąg ulicy Marszałkowskiej jest naturalnym miejscem rozwoju high-streetu, którego mieszkańcy oczekują jako alternatywy dla centrów handlowych. Skrzyżowanie z ulicą Świętokrzyską już dziś mija przynajmniej raz w tygodniu ponad 200 tysięcy osób. Popularność tej destynacji znacznie wzrośnie w najbliższym czasie, gdy jeszcze zostaną oddane do użytku takie inwestycje jak zrewitalizowana Rotunda czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a miasto wdroży zapowiadaną strategię rozwoju śródmiejskiego handlu i zrealizuje projekty Zielonej Świętokrzyskiej i Zielonej Marszałkowskiej” – mówi Rafał Szczepański, Wiceprezes Zarządu BBI Development S.A.

Wraz z kultowym Sezamem, do Centrum Marszałkowska wróciły charakterystyczne elementy ozdobne z oryginalnego dom towarowego. Wejście do sklepu zostało udekorowane odrestaurowanymi płytkami ceramicznymi, natomiast na elewacji budynku zawisły dwa nowe neony „Sezam” będące wiernymi kopiami reklam świetlnych z 1969 r. Oryginalne neony „Sezam” i „Społem” w maju zostały przekazane do Muzeum Neonów z okazji Nocy Muzeów, gdzie zasiliły zbiór najpiękniejszych stołecznych świecących reklam, które na stałe wpisały się w miejski krajobraz.

Już wkrótce wszystkim klientom części handlowej Centrum Marszałkowska czas zakupów umili możliwość skorzystania ze zrewitalizowanego w ramach inwestycji Pasażu im. Witolda Rowickiego, który zostanie otwarty wraz z uruchomieniem nowych punktów usługowych w parterze. Witold Rowicki był inicjatorem odbudowy zniszczonego podczas II Wojny Światowej gmachu Filharmonii Warszawskiej, znajdującej się w pobliżu inwestycji. Publicznie dostępna przestrzeń wypełniona zostanie małą architekturą, krzewami oraz kwiatami, które zapewnią chwilę wytchnienia w sercu miasta.

„Jesteśmy niezwykle usatysfakcjonowani efektami naszej wieloletniej pracy przy Centrum Marszałkowska. Udało nam się wykorzystać wszystkie zalety lokalizacji na skrzyżowaniu dwóch linii metra, a także otworzyć budynek na miasto i ludzi dzięki bogatej ofercie handlowo-usługowej, w której najważniejszą rolę odgrywa nowa odsłona kultowego Sezamu. Dzięki znakomitej lokalizacji i dogodnemu dojazdowi wszelkimi środkami komunikacji Centrum Marszałkowska szybko stanie nowym ulubionym miejscem na szybkie i komfortowe zakupy” – informuje Michał Skotnicki, Prezes Zarządu BBI Development S.A.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Centrum Marszałkowska jest pierwszym w Polsce budynkiem zintegrowanym ze stacją metra. Wdrożenie tego bezprecedensowego rozwiązania wymagało podpisania trójstronnego porozumienia pomiędzy inwestorem, miastem i Zarządem Transportu Miejskiego. Uzgodnienia projektu trwały rok i były poprzedzone długotrwałymi rozmowami z kilkunastoma podmiotami – z przedstawicielami miasta, ZTM-em, ZDM-em, BGN-em, metrem, wykonawcą metra i z wieloma innymi. Jedno z wyjść ze stacji metra zostało przeniesione z chodnika w podcień Centrum Marszałkowska, co pozwoliło ocalić przejście dla pieszych oraz przystanek tramwajowy w jednym z najważniejszych ciągów komunikacyjnych stolicy.

„Realizacja Centrum Marszałkowska była ogromnym wyzwaniem pod względem inżynieryjnym. Budynek powstał w bardzo krótkim czasie na małej działce w centrum miasta, tuż obok funkcjonującego metra. Na działce znajdują się też fundamenty i pozostałości przedwojennych budowli, co dodatkowo podniosło poprzeczkę naszym specjalistom. Jestem niezwykle dumna z naszego zespołu, który wykazał się wysokim kunsztem inżynieryjnym oraz profesjonalizmem i jednocześnie dziękuję inwestorom za zaufanie, którym nad obdarzono” – powiedziała Andżelika Cieślowska, Prezes Zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.

Przypomnijmy, że Centrum Marszałkowska to nowoczesny kompleks biurowo-handlowy położony przy skrzyżowaniu dwóch linii metra, połączony ze stacją Świętokrzyska. Budynek zaoferuje łącznie 16 500 mkw. powierzchni, z czego parter i kondygnacja podziemna będą przeznaczone na handel i usługi. Centrum Marszałkowska zostało zaprojektowane zgodnie z filozofią budynku miejskiego położonego w ścisłym centrum Warszawy, do którego dojazd odbywa się głównie rozbudowaną siecią transportu publicznego. Dlatego obiekt oferuje wystarczającą liczbę 106 miejsc w parkingu podziemnym, a także parking dla 36 rowerów, uzupełniony infrastrukturą dla rowerzystów – szatnią i prysznicami. Oficjalne otwarcie części biurowej budynku nastąpi wczesną jesienią.