Dawny Sezam rozbłyśnie nowym blaskiem – wmurowano kamień węgielny pod Centrum Marszałkowska

7 grudnia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Marszałkowska. Już w I kwartale 2018 r. BBI Development S.A. i Warszawska Spółdzielnia Spożywców Społem Śródmieście oddadzą do użytku nowoczesny kompleks biurowo-handlowo-usługowy klasy A+, którego częścią stanie się kultowy dom towarowy Sezam. Będzie to zarazem pierwszy budynek w stolicy zintegrowany z siecią metra poprzez połączenie ze stacją Świętokrzyska zlokalizowaną na przecięciu dwóch linii metra. Nowa odsłona budynku zachwyci warszawiaków wprowadzeniem na niespotykaną dotąd skalę zieleni do centrum dzięki oddaniu do użytku 9 zielonych tarasów oraz rewitalizacją pasażu im. Witolda Rowickiego z atrakcyjnymi elementami małej architektury.

Wizytówka Śródmieścia

Realizacja Centrum Marszałkowska odbywa się sprawnie, zgodnie z harmonogramem. Już w marcu przyszłego roku konstrukcja całego budynku dogoni wykonany strop pierwszego piętra nad wyjściem ze stacji metra i zacznie wznosić się w górę. W zakresie robót konstrukcyjnych integracja budynku z metrem jest już wykonana. Zburzenie ściany oddzielającej antresolę stacji od Centrum Marszałkowska nastąpi w ostatniej fazie prac, tak aby wpływ trwającej budowy na funkcjonowanie stacji ograniczyć do całkowitego minimum. Użytkownicy metra już teraz mogą zauważyć tablicę informacyjną wskazującą przyszłe przejście do centrum handlowego.

„Wmurowanie kamienia węgielnego rozpoczyna nowy etap realizacji inwestycji, na który wszyscy czekali. Za niewiele ponad rok Centrum Marszałkowska przyjmie pierwszych klientów i pracowników oraz stanie się wizytówką Śródmieścia. Zarówno my, jak i WSS Społem jesteśmy przekonani, że warto było podjąć wyzwanie i wybudować obiekt, który naturalnie wpisze się w tkankę miasta i będzie ważny dla mieszkańców. Z WSS Społem renomowaną firmą handlową, która funkcjonuje na stołecznym rynku już 148 lat, tworzymy nowy rozdział polskiej spółdzielczości” – mówi Michał Skotnicki, Prezes Zarządu BBI Development S.A.

„Kilka lat temu, jako Zarząd spółdzielni z ponad 140-letnią tradycją i właściciel Sezamu, stanęliśmy przed dylematem w jaki sposób dalej rozwijać naszą działalność. Zdekapitalizowany budynek Sezamu coraz bardziej odbiegał od standardów właściwych dla centrów wielkich miast. Postanowiliśmy znaleźć renomowanego partnera biznesowego, a dziś poczyniliśmy kolejny ważny krok w realizacji inwestycji – wmurowaliśmy kamień węgielny. To dla nas szczególnie ważne wydarzenie. Wkrótce wraz z otwarciem Centrum Marszałkowska powróci tutaj sklep Sezam, piękniejszy i bardziej funkcjonalny, ale tak samo przyjazny klientom i wspaniale zaopatrzony” – uzupełnia Anna Tylkowska, Prezes Zarządu Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Społem Śródmieście.

Dla najemców i mieszkańców

Inwestycja zaoferuje łącznie aż 16 500 mkw. powierzchni, z czego 3 400 mkw. będzie przeznaczonych na handel i usługi, a resztę zajmą biura. Doskonała lokalizacja, gdzie dzienny ruch pieszych wsiadających i wysiadających tylko z II linii metra, wynosi 120 tysięcy osób co daje ogromne możliwości przyszłym najemcom handlowym. Nowoczesna powierzchnia wzbogaci, charakteryzujący się silnym potencjałem, high-street Ściany Wschodniej.

„Skrzyżowanie dwóch głównych warszawskich arterii – Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej – to centralny punkt, który jest doskonale skomunikowany dzięki licznym liniom autobusowym i tramwajowym oraz bliskości Dworca Centralnego. Centrum Marszałkowska to w dodatku jedyny budynek biurowo-handlowy w Warszawie, które już wkrótce zapewni bezpośredni dostęp do dwóch linii metra w miejscu ich przecięcia. W projekcie udało się połączyć ściśle śródmiejską lokalizację z filozofią work & life balance. Dzięki temu proces komercjalizacji jest na zaawansowanym poziomie, a zainteresowanie najemców – zarówno biurowych, jak i handlowych czy usługowych, bardzo duże” – mówi Rafał Szczepański, Wiceprezes Zarządu BBI Development S.A.

Zaoferowane w obiekcie biura doskonale wpisują się w potrzeby firm, dla których istotne są takie czynniki jak prestiżowy adres i dobrze widoczna siedziba, centralna lokalizacja w najlepiej skomunikowanym obszarze CBD, a także gwarancja wysokiego komfortu pracy przy jednoczesnym zadbaniu o środowisko naturalne. Inwestor przewiduje, że zastosowanie proekologicznych rozwiązań doprowadzi do otrzymania certyfikacji BREEAM Europe Commercial standard 2009 na poziomie “bardzo dobry”. Projekt inwestycji uzupełniają 2-poziomowy parking podziemny na 106 miejsc oraz parking dla rowerów z szatnią i prysznicami.

Centrum Marszałkowska wpisuje się w trend przywracania zieleni do centrum miasta i wzbogaci „warszawski zielony szlak” na ulicy Świętokrzyskiej. Integralną częścią kompleksu będzie 9 zielonych tarasów o łącznej powierzchni ponad 1000 m kw. Projekt jako jeden z nielicznych nowo powstających obiektów zaoferuje otwierane okna szufladowe, sterowane z poziomu inteligentnego systemu zarządzania budynkiem. Przypomnijmy, że podobne rozwiązanie funkcjonuje w ZŁOTEJ 44, gdzie funkcjonują uchylne panele. Dzięki tym rozwiązaniom pracownicy i mieszkańcy obu obiektów mają dostęp do świeżego powietrza. W ramach realizacji inwestycji zostanie także udostępniony zrewitalizowany pasaż im. Witolda Rowickiego. Będzie to kameralna, prawdziwie śródmiejska przestrzeń publiczna wypełniona zielenią i elementami małej architektury, która zapewni miejsce relaksu w miejskim zgiełku.

Z szacunkiem dla tradycji

Centrum Marszałkowska powstaje w miejscu dawnego domu handlowego Sezam i kontynuuje tradycje związane z tym kultowym dla pokoleń warszawiaków miejscem. Na nowo zabłyśnie odrestaurowany, dobrze znany neon „Sezam”, a wewnątrz budynku położone zostaną, wcześniej zabezpieczone, mozaiki oraz ozdobne ceramiczne okładziny ścienne. Do Sezamu w dyskretny sposób nawiązuje architektura inwestycji – nowoczesna fasada budynku układa się w literę “S”. Obecnie w miejscu realizacji budynku warszawiacy mogą oglądać przygotowaną przez inwestorów wystawę, poświęconą bogatej przeszłości tego kwartału Śródmieścia. Kontynuacją pielęgnowania tożsamości będzie spacer szlakiem historii okolic Sezamu z varsavianistą Jarosławem Zielińskim, który obędzie się 10 grudnia. W trakcie wydarzenia będzie można wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania będą książki „Marszałkowska – róg Świętokrzyskiej i okolice” z serii Warszawa Wielkomiejska, wydawanej przez BBI Development S.A.

„Pracowałam w Sezamie od pierwszego do ostatniego dnia. To był nie tylko sklep, lecz ważne miejsce na mapie Warszawy, gdzie można było zrobić zakupy, spotkać się i porozmawiać o istotnych sprawach. Cieszę się, że znowu tak będzie za sprawą Centrum Marszałkowska” – mówi Alicja Cacko, najstarszy stażem pracownik dawnego tomu towarowego Sezam.

Przypomnijmy, że wykonawcą inwestycji Centrum Marszałkowska jest Korporacja Budowlana Doraco. Spółka specjalizuje się w realizacji dużych i skomplikowanych projektów, których łączna wartość przekroczyła dotychczas kilkaset milionów euro. Agentem wyłącznym odpowiedzialnym za proces najmu jest CBRE. Budynek zostanie oddany do użytku w I kwartale 2018 r.

dsc07378

dsc07386

dsc07393

dsc07397

dsc07429

dsc07433

dsc07416

dsc07418

dsc07420

dsc07422

dsc07408

dsc07410

dsc07403

dsc07414

dsc07423

image016

image018

image019

image026

image015

image014